SAUGOKIMĖS LIGŲ

Rekomendacijos

schema_visuomenes_informavimas

Dėl korona viruso   Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje nuo vakar reguliariai  vyksta ESOC
(ekstremalių situacijų operacijų centro) posėdžiai.

Patikima informacija yra skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos čia:
http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas

Kiekvieną dieną informacija atnaujinama Užkrečiamų ligų ir AIDS centro yra
čia: http://www.ulac.lt/

ŠMSM puslapyje nuo šiandien pradėjo veikti aktuali nuoroda:
https://www.smm.lt/web/lt/del-koronaviruso

 

                    

 

 

Skarlatina 

 

DĖL NAUJOJO KORONAVIRUSO SUKELIAMOS UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

straipsnis koronavirusas

 

 

 

 

DĖL NAUJOJO KORONAVIRUSO SUKELIAMOS UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Marijampolės departamentas teikia informaciją apie naująjį koronavirusą (2019-nCoV), sukėlusį pneumonijos protrūkį Kinijos Liaudies Respublikoje (toliau – Kinija).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2020 m. sausio 26 d. duomenimis, naujasis koronavirusas (2019-nCoV) sukėlė 2014 ligos atvejų, iš jų Kinijoje – 1985. Registruoti 29 įvežtiniai infekcijos atvejai kitose šalyse. Nustatyti 56 mirties atvejai, iš jų Uhanoje (Hubėjaus provincija, Kinija) – 52. Visi žinomi įvežtiniai infekcijos atvejai yra susiję su kelionėmis į Uhaną (Hubėjaus provincija, Kinija).

Susirgimų centru laikomas Uhano jūros gėrybių turgus, kuris šiuo metu yra uždarytas ir dezinfekuotas, tačiau ne visi užsikrėtusieji jame lankėsi. Visgi visų užsikrėtusiųjų simptomatika (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, pneumonijos požymiai) yra panaši. Atsižvelgiant į tai, kad tarp susirgusiųjų yra asmenų, nekeliavusių į Uhaną, tačiau turėjusių sąlytį su kitais sergančiais, skelbiama, kad infekcija gali būti perduodama nuo žmogaus žmogui. Įtariama, kad infekcija yra labiau pavojinga mažiems vaikams, vyresnio amžiaus asmenims bei turintiems sveikatos problemų.

Rizika užsikrėsti keliautojams, vykstantiems į Uhaną ir turintiems artimą sąlytį su asmenimis, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai, yra vidutinė (angl. moderate). Atsižvelgus į tai, infekcijos įvežimo į Europos regioną rizika taip pat laikoma vidutine (angl. moderate). Kinų naujųjų metų šventės, švenčiamos 2020-ųjų metų sausio mėnesio pabaigoje, padidina kelionių į (iš) Kiniją (-jos) skaičių, tuo pačiu padidindamos naujo viruso sukeliamų ligos atvejų įvežimo į Europos šalis tikimybę.

PSO nepasisako už prekybos su Kinija ar aktyvaus žmonių judėjimo į šią šalį stabdymą. Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Grįžtantiems iš Kinijos asmenims, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai, rekomenduojama užsidėti (uždėti) kaukę / respiratorių (kuo mažiau bendrauti su kitais asmenimis, laikytis 2 metrų atstumo), griežtai laikytis rankų, kosėjimo / čiaudėjimo higienos (kosėjant, čiaudint užsidengti burną, nosį servetėle, ją išmesti į šiukšliadėžę, nusiplauti / dezinfekuoti rankas) kuo skubiau kreiptis į medikus, skambinant tel. Nr. 112 (informuoti telefonu apie pasireiškusius simptomus bei buvusias keliones, vykdyti tolimesnius specialistų nurodymus).

Mokymo įstaigos asmenys, į kuriuos kreipėsi įtariamai sergantis, turėtų naudoti asmenines apsaugos priemones (vienkartines kaukes bei pirštines). Primename, kad iškart po to, kai liečiamasi su kūno skysčiais, pirštines reikia atsargiai nuimti, išmesti ir nusiplauti / dezinfekuoti rankas. Pirštinės niekada neturi būti plaunamos ar naudojamos pakartotinai. Rekomenduojama duoti vienkartinę kaukę įtariamai sergančiam asmeniui (jeigu vienkartinė kaukė negali būti naudojama dėl asmens jautrumo į kaukę sudarančias medžiagas – duoti įtariamai sergančiam asmeniui vienkartinių servetėlių, skirtų prisidengti nosį ir burną čiaudint).

Maloniai prašome, jei susidarys nepalanki epidemiologinė situacija, apie ją informuoti NVSC Marijampolės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių, tel. (8 343) 92 242, (8 343) 59 307. Tai yra svarbu siekiant kuo skubiau įvykdyti ECDC rekomendaciją organizuoti platų sąlytį turėjusių asmenų atsekamumą. Esant patvirtintam naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltam ligos atvejui, rekomenduojama 14 dienų vykdyti artimą sąlytį turėjusių asmenų aktyvų stebėjimą, kurį atlieka NVSC.

Kilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į NVSC Marijampolės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių, tel. (8 343) 92 242, (8 343) 59 307, 8 ~612 84593.

 

 

Marijampolės departamento direktorė                                                Asta Šaučiūnienė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loreta Radzevičienė, tel. (8 3 43) 92 242, el. p. loreta.radzeviciene@nvsc.lt

 

 

 

 

 

NACIONALINIO VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRO

PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS

MARIJAMPOLĖS DEPARTAMENTO

2020-01-   RAŠTO Nr. (4-13 16.1.1 E) 2-

 

ADRESATŲ SĄRAŠAS

Eil.nr. ASPĮ pavadinimas El. pašto adresas
1. Marijampolės savivaldybės administracija administracija@marijampole.lt
2. Kalvarijos savivaldybės administracija priimamasis@kalvarija.lt
3. Kazlų Rūdos savivaldybės administracija priimamasis@kazluruda.lt
4. Šakių rajono savivaldybės administracija savivaldybe@sakiai.lt
5. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija savivaldybe@vilkaviskis.lt
6. Marijampolės kolegija direkcija@mkolegija.lt
7. Marijampolės profesinio rengimo centras mprcentras@mprc.lt
8. Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyrius skyrius knaumiestis@mprc.lt
9. Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyrius vilkaviskis@mprc.lt