Menu Close

VAIKO ADAPTACIJA

      Ugdymo įstaigos lankymo pradžia reikšmingas įvykis ne tik Jūsų mažyliui, bet ir visai šeimai. Pradėjus lankyti darželį, pasikeičia įprastas vaiko gyvenimo ritmas, aplinka, stipriai prasiplečia žmonių, su kuriais jis bendrauja, ratas. Natūralu, kad šie pokyčiai įneša į mažylio gyvenimą nemažai nerimo ir streso. Neretai prisitaikymas prie pasikeitusio gyvenimo tampa visos šeimos iššūkiu.

Natūralu, kad adaptaciniu laikotarpiu gali būti intensyvesnės vaiko emocijos, mažylis gali tapti verksmingesnis, dirglesnis, baimingesnis… Gali pablogėti vaiko apetitas, sutrikti miego įpročiai, žarnyno veikla, pakisti bendravimo įgūdžiai, elgesys. Mažylis gali imti dažniau sirgti. Tam tikrais atvejais pastebimi trumpalaikiai psichosocialinės raidos regreso požymiai, pvz.: iki tol aiškiai kalbėjęs mažylis ima kalbėti skiemenimis ar švepluoti, higienos įpročius susiformavęs vaikas imti šlapintis į lovą, žindukų ar buteliukų atsisakęs mažylis vėl nori tapti lėliuku“. Svarbu neišsigąsti. Šie pasikeitimai – laikini. Adaptacija darželyje gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, kai kuriais atvejais ir iki pusės metų. Na o adaptaciniai simptomai kiekvienam vaikui gali pasireikšti labai individualiai tiek pagal jų trukmę, tiek pagal ryškumą. Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir savu tempu priima aplinkos pokyčius.

Siekiant palengvinti mažylių adaptaciją darželyje, verta atkreipti dėmesį į keletą dalykų.

 

SUSIPAŽINIMAS/ PRATYBOS

 

Vaikas patiria mažiau nerimo, jei turi galimybę iš anksto aplankyti ugdymo įstaigą, susipažinti su auklėtojomis, bent jas pamatyti. Jei tokios galimybės neturite, kalbėkitės su vaiku apie tai, kas jo laukia. Papasakokite apie darželį, ką vaikas ten veiks. Galite parodyti nuotraukų. Nesakykite vaikui, kad ten bus smagu. Bent jau pirmomis dienomis vaikas gali jaustis visai kitaip. Geriau pateikite faktus: bus auklėtojos, kitų vaikučių, ten žaisite, valgysite, dainuosite, miegosite…

 

TVIRTAS, POZITYVUS NUSITEIKIMAS IR VIDINĖ RAMYBĖ

 

Neabejokite, kad Jūsų vaikas tikrai gali įveikti šį iššūkį! Kiekvienas įveiktas sunkumas labai sustiprina vaiko pasitikėjimą savimi. Tad drąsinkite ir pasitikėkite! Ašarų neišvengsite. Nebijokite jų, atminkite, kad verkimas padeda pašalinti susikaupusią įtampą iš organizmo. Priimdami vaiko emocijas, kalbėdami apie tai, kas jam svarbu, mažinsime nerimą ir parodysime, kad mylime.

Savo nerimą ar kritiką ugdymo įstaigos atžvilgiu išsakykite mažyliui negirdint. Niekada negąsdinkite ir nebauskite darželiu (jei neklausysi, eisi į darželį“)! Girdėdamas negatyvius komentarus apie darželį, mažylis ims dar labiau bijoti ir galvoti, kad darželis bloga vieta. Na o pozityvus tėvų nusiteikimas darželio atžvilgiu suteiks Jūsų vaikui pasitikėjimo ir ramybės.

 

TRUMPAS ATSISVEIKINIMAS, AIŠKUMAS, RITUALAI

 

Neretai tėvams atrodo, kad jei jie ilgiau pabus su vaiku, atsiskyrimas bus lengvesnis. Tačiau dažnai yra priešingai. Jei tėvelis ar mamytė ilgiau užtrunka rūbinėlėje, vaikas nesąmoningai nori tą laiką su artimaisiais dar pratęsti. Atsisveikinant su vaiku reikia paaiškinti, kad netrukus grįšite (po pietų, po miego, po lauko, po vakarienės…), o ne išsmukti nepastebėtam. Net jei vaikas tuo metu nenorės Jūsų paleisti, tačiau po kurio laiko jausis ramus ir saugus, nes žinos, kada mama ar tėtis sugrįš. Susikurkite savo atsisveikinimo ritualą (bučkis, pamojavimas, žaibas“, apsikabinimas ar vienas kito palaiminimas…). Ritualai ramina ir suteikia aiškumo.

 

RUTINA IR DIENOS REŽIMAS

 

Pastovumas ir disciplina sukuria saugumo jausmą. Žinojimas, ko tikėtis, sustiprina mažylio kontrolės pojūtį. Stenkitės vaiko režimą namuose priartinti prie darželio režimo. Pastovus ir pakankamas miego laikas, reguliari ir pilnavertė mityba ne tik suteikia vaikui daugiau aiškumo ir ramybės, bet taip pat stiprina emocinę pusiausvyrą, palengvina bendravimą su kitais.

 

BENDRADARBIAVIMAS

 

Mažyliai mokosi pasitikėti aplinkiniais sekdami tėvų pavyzdžiu. Tad bendradarbiaudami ir pasitikėdami grupės auklėtojomis, stiprinate ir savo vaiko pasitikėjimą jomis. Tad apie iškylančius klausimus ar sunkumus drąsiai kalbėkitės su auklėtojomis. Domėkitės, kaip Jūsų vaikui sekasi, papasakokite, jei namų aplinkoje įvyko reikšmingų pokyčių (išsikraustymas, skyrybos, artimųjų netektis). Atminkite, kad gera vaiko savijauta darželyje pedagogams ne mažiau svarbi, nei Jums.

 

LAIKAS KARTU NAMUOSE

 

Adaptaciniu laikotarpiu pasikeitimų vaiko gyvenime tikrai nemažai. Tad nesistenkite apdovanoti jo ypatingomis pramogomis. Šiuo laikotarpiu vaikui trūksta ne papildomos stimuliacijos, o įprasto buvimo namuose. Tad kartu praleistas laikas namų aplinkoje, žaidimai, fizinis kontaktas stiprina tarpusavio ryšį, skatina oksitocino (laimės hormono) išsiskyrimą smegenyse. O teigiamos emocijos ir humoro jausmas mažina nerimo lygį ir padeda vaikui jaustis saugiam.

Sena patarlė sako ir tai praeis. Tad labiausiai šiuo laikotarpiu linkiu visiems ramybės. Pasitikėkite kad įveikę visus adaptacinio laikotarpio iššūkius Jūsų vaikai išliks laimingi😊. Pagrindinė Jūsų užduotis – rodyti pasitikėjimą ir meilę, priimti, drąsinti vaiką ir, žinoma, bendradarbiauti su darželiu vardan bendro tikslo.

Darželio psichologė Lina Kriščiūnienė

P.S. Kilus poreikiui pasikalbėti apie tai, kas Jums svarbu, drąsiai kreipkitės.

Mano darbo laikas: I ir IV 8:00-13:00. Tel nr. 8-686-51315.

 

Skip to content